OGŁOSZENIA.NICEA.13.11. 2011

Święto Niepodległości – 11 listopada

Odrobina historii; Polska, wymazana z mapy świata na 123 lata, stała się na nowo Państwem Niepodległym. Data symboliczna – dzień Św. Marcina, rzymskiego legionisty, który podzielił swoje odzienie z biedakiem.

Jest to data zakończenia I wojny światowej. Tego dnia (11 XI 1918) został podpisany rozejm i tego też dnia Józef Piłsudzki przejął władzę wojskową w Polsce. Od tego momentu rozpoczęło się jednoczenie polityczne Polski. Mimo bardzo gorących sporów, przywódcy potrafili się porozumieć. Mówiono o nich, że jest to Pokolenie Niepokornych.
Bo ..potrafili się przeciwstawić bardzo odważnie wrogim siłom Polski.
Nawiasem mówiąc, wrogowie naszego narodu ciągle podnoszą głowę. Świadczy o tym choćby fakt, że protestowali w Warszawie w ostatni piątek, gdy szedł ulicami Pochód Zwycięstwa. Oburza fakt, jak mają śmiałość i jakim prawem obywatele pochodzenia niemieckiego, hiszpańskiego czy belgijskiego wtrącają się w nasze sprawy i wyrażają niezadowolenie, gdy Polacy świętują swoją.wolość. To nas mobilizuje do jeszcze gorliwszej modlitwy za naszą Ojczyznę.

Przyszła niedziela to Święto Chrystusa Króla. Kolejna niedziela – to pierwsza Adwentu. Należy nam pomyśleć o rekolekcjach i spowiedzi na Boże Narodzenie, ponadto o Mikołaju dla dzieci i o wieczorku Andrzejkowym.

Zapraszam dzieci, aby w przyszłą niedzielę złożyły dar dla Pana Jezusa – Króla wszechświata. Co tym darem może być – jeden dobry uczynek, zapisany na karteczce. Proszę rodziców o współpracę. My dorośli też przygotujmy coś dla PJ. Na ofiarowanie – każdy w myślach przedstawi swój dar Panu i Królowi.

W ubiegłą niedzielę modliliśmy się za naszych uczniów i studentów. Pobłogosławiłem tornistry i rozdałem długopisy od Matki Bożej z Lourdes. Rozdałem wszystkie, a przecież brakowało dzieci z powodu złej pogody. Nic nie straciły, bo mam dla nich inne długopisy – też od Matki Bożej. Otóż w minionym tygodniu mieliśmy zebranie w ND.du Laus koło Gap.

Z tego Sanktuarium ofiaruję Wam długopisy z modlitwą do M. Bożej o pomyślność w roku szkolnym. W Wysokich Alpach objawiała się Matka Boża Bł.Benedykcie przez ponad 50 lat. Skromna pasterka wiejska stała się orędowniczką na rzecz Sakramentu Pokuty. Dziś Ośrodek ten pełen jest pielgrzymów, którzy szukają pojednania i przebaczenia Bożego. Siostry prowadzą niedrogi hotelik i dobrą kuchnię.

Ksiądz Chorzempa z Frejus, zachęca aby nasi parafianie, szczególnie ci, którzy mieszkają od strony Cannes, przyjeżdżali do Frejus na Mszę niedzielną. Uważam, że pomysł jest dobry, szczególnie dla tych Polaków, którzy mieliby bliżej do Frejus niż do Cannes. Kierujmy się zasadą pierwszą i najważniejszą; Nigdy nie może brakować Mszy niedzielnej w życiu Katolika.

Piękny jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego świętować będą w przyszłą niedzielę Państwo Zosia i Tadeusz Gąskowie. Pamiętamy o nich w modlitwie.