Nicea 2015.05.24 – Zesłanie Ducha Świętego, Pentecôte

Ogłoszenia – Nicea 2015.05.24 –  Zesłanie Ducha Świętego,  (Pentecôte)

* Przyszła niedziela to Święto Trójcy Przenajświętszej. Program Mszy jak w każdą niedzielę, z tym, że nie ma Mszy w Monaco z powodu wyścigów Formuły Nr. 1

*W minioną niedzielę było spotkanie Emigrantów z Biskupem Ordynariuszem.  Na Mszy Św. Nasze Krakowiaczki (dwie dziewczynki i dwóch chłopców) przyniosły do Księdza Biskupa dary ofiarne. Były to; piękny i duży bukiet kwiatów oaz wspaniale skomponowany kosz owoców. Dziękuję za to Rodzinie Państwa Czop i Rodzinie Państwa Pettz. Szkoda, że poza Panią Wandą i Księdzem Stanisławem na spotkaniu nie było Polaków. Boje się, że wyrabiamy sobie opinie dziwaków i odludków, którzy unikają ludzi.

* Miesiące maj i czerwiec to okres Pierwszej Komunii Świętej. Na tę sprawę chciałbym zwrócić uwagę rodziców. Jest rzeczą bardzo wskazaną, żeby dzieci polskie mieszkające we Francji umiały się wyspowiadać nie tylko po francusku ale również po polsku. To wymaga wysiłku przygotowania dodatkowego i jest wysiłkiem dla dzieci a przede wszystkim dla rodziców. Niektórzy rodzice podjęli ten wysiłek i zapewne nie żałują. (wspomnę tu o Pani Markiewicz, która przywoziła na spotkania kolejno troje swoich dzieci. Wyrażam wdzięczność Pani Kasi, która w Polskiej Szkole dla dobra dzieci podjęła katechezę przed Pierwszą Komunią Św. i robi to bardzo dobrze) Jeżeli zajdzie potrzeba, to zorganizujemy jeszcze jedną grupę przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Św. Trzeba aby rodzice się tu zmobilizowali, jeszcze nawet przed wakacjami. Wiek dzieci  do I Komunii to 7-9 lat. Bardzo proszę, aby rodzice mieli na uwadze dobro duchowe dziecka

* Grupa Różańcowa ma koperty z intencją na czerwiec. Modlimy się za dzieci komunijne.

* Procesja na Boże Ciało – za dwa tygodnie. Uczcimy Pana Jezusa procesją wokół kościoła. Zapraszam dzieci do sypania kwiatów i dzwonienia. Proszę o to również rodziców, którzy rzadko przychodzą do nas do kościoła. Procesja jest wyrazem naszej polskiej tradycji religijnej. W parafiach francuskich już prawie nie ma procesji. Parafian o zdolnościach artystycznych proszę o pomoc przy ustawieniu ołtarza polowego. Już dziś proszę; miejcie na uwadze poprawne parkowanie samochodów. Ponadto czujcie się odpowiedzialni i gdy ktoś źle ustawi samochód, poproście aby podjechał pod sosenki.

* Doceniam Wasz wysiłek oraz dobrą wolę, przebyte kilometry, poranne wstawanie żeby przyjechać na Mszę po polsku. Z radością patrzę na całe rodziny, na Wasze dzieciaczki, które garna się do ołtarza. Pan sprawił, że mamy dobry kościół, parking, dla nas są busiki – za to wszystko umiejmy być wdzięczni Bogu. Dołóżmy starań, żeby nie wyglądało to, że na Mszę przychodzimy z musu i konieczności jakby nas ktoś spędził do kościoła. 1.Pierwsza sprawa – nie ociągajmy się z wejściem do świątyni. Zadzwoniły dzwony – wstajemy ze schodów, gasimy papierosa, kończymy rozmowy, zostawiamy zakupy > idziemy do kościoła. 2.Zajmujemy miejsca siedzące, ale nie wstydźmy się być razem z przodu. Nie za ścianą, nie w ostatniej ławce. Są miejsca z przodu.  3. Czytanie – nie bójmy się wziąć czytania, może na początek tego krótkiego. Może na początku będzie to wysiłek, przezwyciężenie tremy. Za każdym następnym razem będzie spokojniej i pomoże wyrobić obycie i łatwość zachowania.

* Jest praca dla ogrodnika oraz dla pejzażysty ogrodowego (w Genewie) 0 66 44 62 390.

* Świętych Patronów w tym tygodniu. Marii Panny-Matki Kościoła, Urszuli Ledóchowskiej.

* Godziny letnie Mszy na Garibaldi. Od czerwca do września Msza na Garibaldi o godz.
19.00 zamiast 18.00.