II Niedziela Adwentu 6.12.2020 r. Ogłoszenia duszpasterskie.

1.Liturgia tygodnia. W poniedziałek wspomnienie św. Ambrożego, Biskupa i Doktora Kościoła. We wtorek Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W piątek wspomnienie św. Damazego I, Papieża. W sobotę wspomnienie św.Joanny Franciszki de Chantal, Zakonnicy.

2.Adwent to czas dobrych postanowień, umartwienia, obfitszej lektury Pisma Świętego. Jaką praktyką ascetyczną naznaczyliśmy tegoroczny Adwent, jakie postanowienie powzięliśmy? Pierwszy tydzień Adwentu już za nami. Jak przeżyliśmy ten tydzień?

3.Dzisiaj w drugą niedzielę Adwentu, Kościół przypomina jak ludzkość czekała na Zbawiciela. Wsłuchani w nawoływanie proroka z nad Jordanu – Jana Chrzciciela prostujmy drogi swego życia, abyśmy mogli stać się uczestnikami zbawienia, które przygotował nam Bóg.

4.Z Katechizmu płockiego – Paruzja. Od wieków ludzie zadają sobie pytanie, czy i kiedy nastąpi koniec świata. Wielokrotnie już wskazywano konkretne daty tego wydarzenia. żadne jednak z tych przewidywań dotychczas się nie spełniło i spełnić się nie może, gdyż oparte są one na fałszywych ludzkich przesłankach i wymysłach. Z końcem świata nierozłącznie związane jest dla ludzi wierzących powtórne przyjście Chrystusa w widzialnej postaci na ziemię. Powtórne przyjście Chrystusa na ziemię nazywa się paruzją. Słowo to wywodzi się z języka greckiego (parousia) i dosłownie oznacza obecność, przyjście, przybycie. Gdy słyszymy o powtornym przyjściu Chrystusa na ziemię, stawiamy niemalże natychmiast pytanie: Kiedy to nastąpi? Kiedy Chrystus powtórnie do nas przyjdzie? W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy że Chrystus powtórnie przyjdzie „W sposób definitywny > w dniu ostatecznym>, >na końcu świata>”(KKK 1001).Dwa tysiące lat temu Chrystus po raz pierwszy przyszedł na ziemię w ludzkim ciele. Po raz drugi widzialnie ukaże się ludziom przy końcu świata, ale tym razem ukaże się w całej potędze Boskiego Majestatu. Towarzyszyć Mu będą niezwykłe znaki na niebie i na ziemi oraz rzesza wiernych ludzi, którzy z wiarą i nadzieją oczekują na szczęśliwy moment spotkania ze swoim Zbawcą. Chrystus przyjdzie po raz drugi w widzialny sposób, aby wszyscy ludzie stanęli przed Jego trybunałem w swoich ciałach i zdali sprawę ze swoich czynów. (KKK 1059). Nikt nie może podać konkretnej daty powtórnego przyjścia Chrystusa i tym samym – końcu świata. Jest to tajemnica znana tylko Bogu. (Katecheza 96).

5. W drugą niedzielę Adwentu wszystkich rodaków mieszkających na Lazurowym Wybrzeżu zapraszam na Msze święte, które będę odprawiał w Kościele Notre Dame de France w Villefranche sur Mer o godzinie 9h00 oraz w Kościele Sacré-Coeur du Prado w Cannes o godzinie 15h30. W tę niedzielę nie ma ograniczeń do 30 osób.